• tr en ar
  • +90 212 215 50 55

Siyatik Ağrısı

Siyatik Ağrısı
  • Son Güncellenme: 02/03/2022

Özellikle yaşlı bireylerden çok duymuşsunuzdur ” yine siyatiğim azdı” diye. Hep merak edilir siyatik bel fıtığına verilen ad mıdır? Nedir nasıl oluru anlatmaya çalışacağız.

Beldeki 4 ve 5. Omurların arasından çıkıp kuyruk sokumundan da bazı lifler alıp ayağa kadar uzanan vücudun en kalın ve en uzun sinirine verilen isimdir siyatik. Syatik siniri leğen kemiğinin içinden geçerek uyluğun arkasından aşağı doğru seyreder. Bu yol üzerinde hissedilen ağrılara siyatik adını vermek alışkanlık haline gelmiştir. Çoğu kez bel fıtığı ile karıştırılmaktadır. Aslında bel fıtığı siyatik ağrısına neden olabileceği gibi sadece bu sinire has ağrılarda probleme göre ortaya çıkabilmektedir. 

Siyatik Nedenleri? 

Siyatik, bel fıtığına (L 4-5 arasından) bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, belde, kalça , kasları arasında ve diz arkasında seyrederken sıkışmaya uğrayabilir. Siyatik sinir hangi bölgede sıkışmış ise o bölgede belirti vermesi sık karşılaşılan bir durumdur. 

Siyatik en sık kimlerde görülür?

  • Şişmanlarda (obez olanlarda)
  • Sinir hasarı yapan ilerlemiş diyabetlilerde
  • Hareketsiz yaşam sürenlerde
  • Sık sık ağır kaldıranlarda buna sporcular da dahil
  • Sıkıntılı gebelik geçirenlerde (anormal bel pozisyonuna bağlı)
  • Yaşlılıkta: kasların zayıflaması ve gücünü kaybetmesi
  • Kaza, travma geçirenlerde siyatik oluşma şansı yüksektir.

Siyatik Belirtileri  

Siyatiği olan hastalar en çok ağrı şikayetleri ile doktora başvurmaktadırlar. Ağrı belden kalçanın içinden uyluğun arkasından ayaklara kadar vurmaktadır. Siyatik ağrısı yürürken insanlara büyük sıkıntı verebilir bu sıkıntılar sadece ağrı değil güç kayıpları ve his kusurları şeklinde de kendini göstermektedir. Siyatik sinirin gerildiği pozisyonlar yani öne doğru eğilme ve yana doğru dönmeler aşırı ağrılara neden olarak hareketlerimizi oldukça sınırlı hale getirebilmektedir. Bu hastalar aynı zamanda dik durmakta zorlanırlar, ağrıları azaltmak için bir tarafa doğru eğik yürürler. Sinirin geçtiği hat boyunca uyuşma, karıncalanma ve iğne batması şeklinde sinir bası bulguları, his kusurları ortaya çıkar. 

Siyatik Tanısı 

Hastaları ağrı, uyuşma, karıncalanma ve kuvvet kaybı gibi şikayetlerini tam olarak doktora anlatması büyük önem taşır. Doktor ise yapacağı muayene manevraları ile olayın siyatikten kaynaklandığını anlamak güç olmasa da MR ve tomografi gibi tanı araçları teşhisin kesinleştirilmesinde önemlidir. Bazen EMG denilen sinir testi yaptırılarak sinirin hangi bölgeden sıkıştığının ortaya konması gerekebilir.

Siyatik Tedavisi 

Koruyucu bir önlem olarak germe egzersizleri bel destekleri yıpratıcı olmayan bel ve sırt kaslarını güçlendirici egzersizler, yüzme çok yararlıdır. Çok oturmayın, çok ayakta kalmayın ve ağır kaldırmayın önerimiz tüm bel sorunu yaşayanlar için geçerli altın kurallardır.

Siyatik ağrısı sizin günlük yaşamınızı etkilemeye başlamış ise basit ağrı kesiciler alabilirsiniz. Daha şiddetli ağrılarda ve sorunlarda omurilik kanalına yada seçici olarak hangi siyatik sinir etkilenmiş ise onun köküne ozon – kortizon karışımı enjeksiyonlar yapmak uzun süreli olarak ağrıların ortadan kalkmasına ve yaşam kalitenizin artmasına neden olur. Ameliyat en son seçenek olup çok nadiren gereklidir.Son Yazılar:

Cevaplar (0)
Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Cevaplanıyor...
user-image
İsim
yorum