• nluleci@gmail.com
  • +90 212 215 50 55

Boğun Fıtığı Felç Eder Mi?

Boğun Fıtığı Felç Eder Mi?
  • Son Güncellenme: 24/02/2022

Aman felç olursun acilen ameliyat olman gerekir denilen birçok hastanın ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmesi sonrası 10 yıllarca rahat ve sıkıntısız yaşadıkları tecrübelerimizle sabittir. Boyun fıtığı felç eder mi? Sorusu her zaman için hastaların karşılaştıkları, merak ettikleri korkutucu endişelere neden olan sorular arasındadır. Yazımızda gerçekte boyun fıtığına nasıl yaklaşmak gerekir, felç olma riski nedir, mutlaka ameliyat olmam mı gerekir? Sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Boyun Fıtığı Neden Oluyor?

Kaza düşme çarpmaları dışlarsak boyun fıtığının en sık nedeni stres ve anormal pozisyondur. Anormal pozisyondan kastımız; sürekli bilgisayar başında çalışma, sürekli boynu öne yada yukarı bakarak iş yapmayı kastediyoruz. Şimdilerde tekno-boyun denilen sürekli cep telefonuna bakmanın oluşturduğu risklerdir. Genetik yatkınlık asla dışlanmamalı hazırlayıcı bir faktör olarak göz önünde bulundurulmalıdır. 

Boyun fıtığı: belde olduğu gibi boyun omurlarının arasındaki yastıkçık(diskler)ların baloncuklaşarak kollara giden sinirler üzerine baskı yapması hadisesi olup genellikle tek taraflı oluşan bir hadisedir. Klinik belirtiler sadece fıtığın mekanik baskısı ile değil aynı zamanda diskten salgılanan irritan kimyasal maddelerin sinirlerde ödem yapması, siniri şişirmesi sonucu görülmektedir.

Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir ?

Hastalar en sık ağrı problemi yaşamaktadır. Bu ağrılara yansıyan ağrılar denmekte ve fıtık hangi taraftaysa o taraf kola, omuza, kürek kemiği civarına veya göğüs bölgesine nadiren de başa doğru vuran ağrılar olup fıtığın bulunduğu tarafta parmaklara kadar yayılmakta hatta güçsüzlük, kuvvet kaybı gibi sıkıntılara neden olmaktadırlar. Boyun fıtığı ağrıları nöropatik bir ağrı olarak değerlendirilmekte: bıçak saplanır tarzda, elektrik çarpması gibi, bazen yanma tarzında ki ağrılardır. Aynı bölgelerde uyuşma, iğnelenme ve karıncalanma hissi sıklıkla karşımıza çıkar. Fıtığın taze, yeni olduğu durumlarda ağrı o derece şiddetlidir ki hastalar yatamaz ve kollarını nereye koyacaklarını bilemezler. İş yapamama ve yerinde duramama gibi ağrıya bağlı problemler; yaşam kalitesini bozmakta iş gücü kaybı ve entelektüel faaliyetlerde aksamalara neden olmaktadır. 

Felç Olur Muyum?

En sık sorulan sorular arasında boyun fıtığından ameliyat olmaz isem felç olurmuşum sorusudur. Tıp literatüründe boyun fıtıklarının ancak % de 1 ‘i ameliyatlıktır. Maalesef her boyun fıtığına felç olursun, acil ameliyat olmalısın önerisi alışkanlık haline gelmiş, bu durum hastalarda endişe ve korku nedeni olmuştur. Korkan hastaların bozuk psikolojileri başka başka sıkıntıları da tetiklemektedir. Şahsen boyun fıtığından felç olan bir hastaya rastlamadım. Ama ameliyat olup da oldukça ciddi sıkıntılar yaşayan nadiren de olsa felç olan hastalarımızla karşılaşmaktayız.

Boyun Fıtığı Tedavi Haritası

  1. Bir kere hiçbir tedavi görmeseniz de 4-6 hafta içinde fıtığın kendiliğinden iyileşebileceğini bilmelisiniz. 
  2. Boyun fıtığının % 95-99 ameliyatsız yöntemlerle iyileşebileceğini unutmayınız.
  3. Size verilen ilaçlara ve gördüğünüz fizik tedaviye rağmen rahatlamıyorsanız, bir ağrı uzmanına gitmelisiniz. Durumunuz gerektiriyorsa onlar sizi cerrahiye gönderebilir.
  4. İlerleyici nörolojik defisitleriniz yoksa asla ameliyat olmayınız. Boyun fıtığı için size ilk ameliyat önerisi yapan doktorunuza değil de panik yapmadan başka bir doktorlara daha danışınız.
  5. Ağrı için ameliyat olunmaz. Ağrınızın bulunması ameliyat gerekçesi olamaz.

Ameliyatsız Yöntemler Nelerdir?

Mutlaka steril koşullarda ve görüntüleme cihazları eşliğinde uygulanan bu yöntemler çok kısa sürmekte hasta işlemden sonra sorunsuz bir şekilde evine yardımsız gidebilmektedir. Uygulamalar 5 ila 30 dakika arasında değişir. Boyun fıtığının ameliyatsız çözüldüğü birçok teknik bulunmaktadır. Hangi tekniğin uygulanacağı muayene edilip MR ların değerlendirilmesi sonucu uzmanın vereceği karara bağlıdır. Bu tekniklerin deneyimli bir hekim tarafından yapılması hayati önem taşır. Öne çıkan ve iyi netice alınan uygulamalar şunlardır:

  1. Epidural enjeksiyon: içine ozon, kortizon, ağrı kesiciler ve serum katılan tekniktir.
  2. Diskoliz: Fıtığın içine direk olarak yapılan ozon enjeksiyonudur. Çok etkili.
  3. LASER Nükleoplasti: fıtığın içine girilerek fıtığın eritilmesi, küçültülmesi tekniği. Bu uzun zaman öncesinden var olan fıtıklar için oldukça iyi sonuç veren bir uygulamadır.

Sık sorulan hidrodiskektomi yöntemi için kanaatimiz: istenilen sonuçları vermediği ve pahalı bir teknik olduğu için yaklaşık 10 yıl önce terkettiğimiz bir yöntemdir. Laser nükleoplasti tekniğinin bu yönteme bariz bir üstünlüğü vardır.Son Yazılar:

Cevaplar (0)
Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Cevaplanıyor...
user-image
İsim
yorum