• nluleci@gmail.com
  • +90 212 215 50 55

Genç Yaşta Diz Ağrısı Neden Olur?

Genç Yaşta Diz Ağrısı Neden Olur?
  • Son Güncellenme: 08/03/2022

Her yaşta insanların en çok karşılaştığı ağrı türleri arasında diz ağrıları bulunuyor. Her yaşta ve özellikte kişilerde diz ağrısı yaygın olarak görülür. Diz ağrısını kişide farklı hale getiren sadece nedenleri olur. Çocukluk döneminde, genç yaşlarda ya da ilerleyen yaşlarda görülen diz ağrılarının nedenleri çok farklı olabilir. Genç yaşta diz ağrısı nedenleri konusunda size bir bilgilendirme yapacağız.

  • Uzun Süre Oturarak Çalışma: Oturarak çalışmak herkesin seveceği bir şey olsa gerek. Aslında insanın hareket halinde olması doğası gereğidir. Bu nedenle çok uzun süre oturarak çalışmak zorunda olan gençlerde özellikle ön dizde ağrı ortopedik bir problem olarak ortaya çıkar.
  • Sürekli Merdiven İnip Çıkma: Sürekli olarak merdiven inip çıkmak her yaşta yorucu bir aktivitedir. Vücudun ciddi oranda yorulmasına yol açan bu durum aslında bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Sürekli olarak merdiven inip çıkan 15-40 yaş aralığındaki gençlerde dizin ön bölgesinde ağrı şikayetleri olacaktır.
  • Yoğun Sportif Aktivite: Özellikle spor etkinliklerine yeni başlayan kişilerde vücudun gelişmesine bağlı olarak gelişim ağrıları görülür. Ancak her birey kendi kapasitesine göre uygulanan bir program dahilinde spor yapmalıdır. Aksi halde bazı olumsuz ağrı şikayetleri de oluşabilir. Yoğun sportif aktivitelerde ön diz ağrısı şikayetleri yaygın olarak görülür.
  • Menisküs Yaralanması: Gençlerde diz ekleminde yer alan en yaygın diz ağrısı sebebi menisküs yaralanmaları olur. Diz eklemi üzerindeki kemiklerin hareket sırasında sorun yaratmaması ve uyumlu çalışabilmesi için C şeklindeki kıkırdak iki yastıkçığa menisküs adı veriliyor. Özellikle genç yaşlarda olan kişilerde ve sporcularda burada bir hasar oluşması diz ağrılarına yol açabiliyor.
  • Menisküs Yırtılmaları: Genç yaşta diz ağrısı neden olur sorusuna diğer bir cevap menisküs yırtılmalardır. Diz bölgesinde görülen ani bir hareket ya da dönme menisküs yırtılmalarına yol açabilir. Bu durumda hasta dizini hareket ettirirken, bükerken dizinde ağrı oluşur. Aynı zamanda dizde takılma veya merdiven inip çıkarken zorlanma şikayetleri de ortaya çıkabilir.
  • Kas Yaralanmaları: Diz bölgesinde yer alan kaslar güçlü olmasına karşın bir yararlanmaya yani travmaya maruz kaldığında diz bölgesinde ağrı oluşabilir. Özellikle genç yaşlarda sportif aktiviteler de dahil birçok durumda kas yaralanması şikayetleri görülebilir. Bu durumda kasların dinlendirilmesi adına sportif aktivitelere ara verilmesi gerekir.
  • Dizin Darbe Alması: Genç yaşlarda halı saha maçları, sportif aktiviteler ya da günlük rutin aktiviteler sırasında diz darbe alabilir. Dizin darbe almış olması genç yaşta diz ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır.

15-40 yaş arasında yani genç yaşlarda diz ağrısının nasıl ortaya çıktığından bahsettik. Diz ağrısı şikayetlerinde öncelikle tanı koyulmalı ve sonra tedavi sürecine başlanmalıdır. Bu nedenle genç yaşlarda diz ağrısı konusunda mutlaka bir uzmana başvurmak doğru olacaktır.

Genç Yaşta Diz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Diz ağrısının öncelikle altta yatan nedeni bulunmalıdır. Aksi halde genç yaşta diz ağrısı tedavisi yapılsa da rahatsızlık devam eder. Gençlerde en yaygın olarak görülen menisküs problemlerinde artroskopi isimli yöntem ile birlikte basit bir prosedür ile tedavi yapılır. Kurşun kalem kadar ince olan bir cerrahi alet üzerindeki lens ve aydınlatma sistemi ile birlikte 4.5 mm kadar deliklerden diz eklemine girilir. Bu sayede diz ağrısı kısa süre içinde ortadan kalkar.

Diz bölgesinde bir kas zedelenmesi gibi bir problem varsa öncelikle kas gevşetici ve rahatlatıcı bir merhem önerilir. Gençlerde diz ağrısı kas dışında darbeye bağlı ise öncelikle bir tanı koyulması gerekir. Tanı için röntgen çekimi yapılarak diz bölgesi detaylı olarak incelenebilir.

 Diz bölgesinde yaşanan problemlerden sonra altta yatan nedene bağlı olarak bir tedavi planı oluşturulur. Genç yaşta diz ağrısı tedavisi yanında hastanın evde yapacağı uygulamalar da çok önemlidir. Özellikle hastanın bu süreçte sportif faaliyetlere bir süre ara vermesi ve dizindeki problemlerden kurtulmak için dinlenmesi gerekir.

Genç yaşta diz ağrısı neden olur sorusu ve tedavisi konusunda bilgi verdik. Aynı zamanda genç yaşta görülen diz ağrısında iş hayatınızı etkileyecek bir durum varsa bir süre istirahat etmek iyi olacaktır. Diz ağrısı uzun bir süre devam ediyorsa mutlaka doktora görünerek altta yatan problem tespit edilerek hemen tedaviye başlanmalıdır.

Diz ağrıları tedavileri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makalemizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

https://www.nurettinluleci.com.tr/tedaviler/diz-agrisi-tedavisiSon Yazılar:

Cevaplar (0)
Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Cevaplanıyor...
user-image
İsim
yorum