• tr en ar
  • +90 212 215 50 55

Ozonla Bel Boyun Fıtığı Tedavisi

Ozonla Bel Boyun Fıtığı Tedavisi
  • Son Güncellenme: 23/02/2022

İnternette bel fıtığını yüzlerce tedavisinin reklamı yapılmakta herkesin kafası karışmaktadır. Bir kere çoğu alternatif tedavilerin ciddi bir karşılığının olmadığı artık yaşanarak öğrenilmiş bir bilgidir.  Peki hastalar niçin bu tedavilere ilgi göstermektedir? Normalde tıbbi olarak bel fıtıklarının ancak %1 i ameliyatlıktır. Bir zamanlar bu rakam ülkemizde %40 lara varmaktaydı. Bu gereksiz bir çok ameliyatın yapıldığı anlamına gelmektedir. Diğer yandan ameliyat olan çoğu hastaların operasyondan ciddi yarar görmediği gibi nüks fıtıkların oluştuğu da bilinen gerçekler arasındadır. Bu yaşanmışlıklar insanları ameliyatsız tedavi seçeneklerine yönelmektedir.

Bel fıtığının ne olduğunu özellikle yaşayan herkes bilmektedir. Mekanizma olarak; omurların arasındaki disk denilen yastıkçığın bombeleşmesi, baloncuk vererek sinirlere baskı yapması hadisesidir. Genellikle tek sinir sıkıştıran bu durumda hangi sinir sıkışıyor ise o sinirin gittiği belden ayak parmaklarına kadar olan bölgelerde sıkıntıların hissedilmesine neden olmaktadır. En sık diz altında ayak bileği çevresinde ağrı olarak karşımıza çıkmaktadır bu etkiler. Bel fıtığında etkiler 2 türlü oluşmaktadır 1- fıtığın sinire direk baskısı 2- fıtık olan diskten çıkan, salgılanan bazı maddelerin sinirlerde alerjik bir reaksiyona benzer şişme ve enflamasyon yapmasıdır. Yani kimyasal bir irritasyon oluşturmasıdır. Tedavi bu iki mekanizmayı düzetmeyi amaçlar: yani mekanik basıyı ortadan kaldırmak ve kimyasal irritasyona engel olmak.

Genelde fıtık denmesine rağmen bel fıtıklarındaki MR görüntülerine göre 4 farklı fıtık türü vardır. En hafifi başlangıç durumundaki bulging denilen fıtıklar, en şiddetlisi extrüde denilen patlamış fıtıklardır.

Bel Fıtığı Nasıl Anlaşılır? Bel Fıtığı Belirtileri:

Şikayetleriniz, doktorun muayenesi ve MR çekilmesi ile bel fıtığının tanısı kolayca anlaşılıp konulabilir. Önemli olan tedavinin nasıl olacağıdır. Kanlı mı kansız mı, neşterli mi neştersiz mi tedavi olunacağına karar vermek önemlidir.

Bel fıtığı genellikle tek bacağa vuran şiddetli, dayanılmaz ağrılarla kendini belli eder. Ağrı ile birlikte yanmalar, uyuşmalar, karıncalanmalar ve iğnelenme şeklinde his kusurları ile birlikte olabilir. Çok ilerlemiş fıtıklarda: kuvvet kayıpları, topuk yada parmaklar üzerinde yürüyememe, bacakta incelme, büyük yada küçük abdestini tutamama gibi istenmeyen ve ameliyat gerektiren durumlar ortaya çıkabilmektedir. 

Diskolizis Nedir?

Bel ağrısı, kollara yada bacaklara vuran fıtık ağrılarında yeni bir yöntem olan “ozon mikrodiskektomi” diğer isimleri ile “diskolizis” ya da “ozon nükleolizis” uygulamasıdır. Ozonun fıtık dokusu içersine verilerek fıtığın büzüştürülmesi, sinirlere yaptığı baskının kaldırılması ve ağrının yok edilmesi işlemidir. Ozon mikrodiskektomi denmesi, cerrahi mikrodiskektomi ile benzer klinik sonuçların elde edilmesi nedeni ile bu terim kullanılmaktadır. Kısaca Açık cerrahi ameliyatı kadar etkili bir tedavi yöntemi olduğu literatürde belirtilmektedir. Diskoliz işlemi ameliyatsız, narkozsuz, kansız kısa sürede gerçekleştirilebilen etkili bir yöntemdir. Klinik olarak bel ağrısı, bacak yada kollara yayılan ağrılarla birlikte MR görüntüsünde fıtık tesbit edilen hastalar ilaç tedavisine yada fizik tedavi uygulamalarına yanıt vermiyor ağrılar devam ediyorsa bu yöntem idealdir denilebilir.

Bel ve boyun fıtıklarında diğer uygulanan yöntemlere göre daha büyük avantajlara sahiptir. Doğal bir tedavi olduğu için vucuda asla zarar vermez, yan etkileri hemen hemen yoktur. Diğer yöntemlere üstünlüğü kısa sürmesi, ucuz olması, hastanın o saat hastaneden yürüyerek ayrılabilmesi, iş kaybına neden olmaması, ve işlemin mekanik hiçbir zararının olmamasıdır. Diğer uygulamalarda örneğin narkoz altında açık cerrahi yapılıyorsa gereğinden fazla doku o sahadan alınmakta bu durum disk mesafesinde azalma ve diskin dejenerasyonuna yol açabilmektedir. Nüks ve yapışıklık olayları her zaman potansiyel bir komplikasyon olup tedavisi güç sorunları beraberinde taşır.

Bugüne kadar binlerce hastaya uygulanan bu yöntem ile bel ve boyun fıtığından yakınan hastalar şikayetlerinden kurtulmuşlardır. İşlem hareketli görüntüleme Cihazları eşliğinde yapılmakta yaklaşık beş-on dakika kadar sürmektedir. Girişim sırasında hasta uyanık olmakta ve işlemden sonra evine gidebilmektedir. Uygulamalarda, deneyimli ellerde hastanın zarar görme riski yoktur.

Normal Disk Yandan Görünüş:

Diskolizis

Normal Disk Ve Sinirler Üstten Görünüş:


 

Diskolizis 

Bel Yada Boyun Fıtığında Ağrının Kaynağını Gösteren Görüntü Görünüm:


 

Diskolizis 

İşlem sırasında diskin içindeki dokular mumyalaşır, kurur, disk su tutamaz yani şişemez. Dolayısı ile ağrıya neden olan maddeleri de salgılayamaz.

Ozon İle Ameliyatsız Bel Boyun Fıtığı Tedavisi

Teknik olarak steril koşullarda fıtıklaşmış disklerin içine görüntüleme cihazları eşliğinde girilerek ozon gazı verilmekte beraberinde baskı altındaki sinir aşırı şişmiş ise sinir köküne de ozon + steroid karışımı bir kokteylin enjekte edilmesi sizi özellikle yeni oluşmuş fıtık illetinden kurtaracak etkili, 5 dakika süren ve evinize yürüyerek gidebileceğiniz, yan etkisi bulunmayan doğal bir tedavi seçeneğidir. Ozon ile yapılan bel fıtığı tedavilerinde yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. Hasta narkoz almamakta kesme biçme olmadığı için kansız olan bu uygulama sonuçları itibarı ile yüz güldürücü olduğu için hastalar tarafından tercih edilmektedir. Tek seferlik bir uygulama yeterli olmaktadır. 

Ozon tedavisi defaatle uygulanmış olsa bile sonrasında gerekebilecek cerrahi girişimler üzerine hiçbir olumsuz etki bırakmamaktadır. Hatta ameliyat sırasında bile ozon hakkında bilgisi olan bazı cerrahlar sinir köklerine ozon vererek ozonun iyileştirmeyi hızlandırıcı ve ödemi çözücü etkilerinden yararlanmaktadırlar. 

Her Bel Fıtığı Ameliyatlık Mıdır? 

Bir kere gerçekçi olmak gerekir felç olursun, hemen acilen ameliyat olman gerekir gibi abartılı önerilere pek kulak asmamanız gerekir. Yukarıda bahsettik bel fıtıklarının %1 i ameliyatlık.

Yanlış bir anlayışı da düzeltmemiz gerekiyor. Her bel ağrısı bel fıtığı değildir. Diğer yandan her bel fıtığı da ameliyatlık değildir. Bel fıtığına ameliyat teklifi ancak ilerleyen kuvvet kaybı, refleks kaybı büyük yada küçük abdestini tutamama gibi belirtiler varsa geçerlidir. Ağrı ameliyat nedeni değildir, ağrı için ameliyat olunmaz.

Bel Fıtığı Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Aslında hiç bir tedavi görmeseniz de 6 hafta içerisinde fıtığınızın kendiliğinden iyileşme olasılığı vardır. Ancak ağrıdan yakınıyorsanız ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçları kullanabilir yada ağrı nedeniyle spazm yapan bel adalelerini fizik tedavi yöntemi ile ısıtarak gevşetebilirsiniz. Netice alınamayan durumlarda asla, hemen ameliyat düşünmeyiniz.

Günümüzde bilgi ve teknolojik olanakların gelişmesi ameliyat yerine girişimsel tedavi yöntemlerini ön plana çıkarmıştır. Ancak bu yöntemler deneyim ve beceri gerektiren yöntemlerdir. Bunlardan en doğal olanı ozon tedavisidir.Diğer Yazılar: