• tr en ar
 • +90 212 215 50 55

Topuk Dikeni Tedavileri

Topuk Dikeni Tedavileri
 • Son Güncellenme: 08/03/2022

Topuk kemiğiyle taban çukurunun ara kısmı arasında kemiğe benzeyen kalsiyum şeklinde birikinti topuk dikeni adı verilir. Bu durum topuk bölgesinin önünde görülen durumdur ve ilerleyen duruma bağlı ayakta farklı bölgelere de yayılım gösterir. Kişide topuk dikeni ortalama 0.5 cm boylarında görülür.  Çok küçük bir boyuta sahip olduğu için hiçbir şekilde dışarıdan görülmez.

Topuk dikeni tıp dünyasında osteofit ismiyle anılmaktadır. Bu problem ortaya çıktığı anda topuk bölgesinin altında kalsiyumun etkili olduğu bilinmelidir. Zaman içinde yürürken ve ayak hareket halindeyken ağrıda artış olur. Kişi dinlenirken bu ağrı biraz daha azalır.

Topuk dikeni şikayetleri sabah yataktan ilk kalkıldığı anda görülebilir ya da uzun bir süre boyunca ayakta kalan kişide baş gösterebilir.  Bu durumda dinlenilirse ağrı şikayetleri yavaş yavaş ortadan kalkar.

İlerleyici, günlük yaşamı zehir edici hal alabilir. Her yere bastığınızda tabanınıza bir çivi sokulduğunu düşünebiliyor musunuz? Çin İşkencesi gibi, ne kadar rahatsız edici değil mi? Kadınlarda daha çok görülen bir rahatsızlıktır. 40 yaşından sonra daha fazla görülür. Neden olarak da romatizmal hastalıklar, şişmanlık gibi ayak kemik ve yumuşak dokularında deformasyona neden olan süreçler suçlanmaktadır. Ayağın yere basıldığı anda taban esnekliğini sağlayan planter faysanın çeşitli faktörlere bağlı olarak kısalması, sertleşmesi ve topuğa yapıştığı yerde enflamasyon ve ilerde dikenimsi görüntü veren kemikleşmesi sorunudur. 

Topuk Dikenini Nasıl Anlarız?

Hastanın ifadesi, muayene ve ayağın yandan çekilmiş röntgen filmi bize gerekli bilgileri temin eder. Klinik olarak öncü şikayetler sabah kalktığımızda yere ilk bastığımız anda hissettiğimiz ayak tabanı ağrısıdır. İlerleyen saatlerde geçebilir, çok oturup tekrar kalkınca tekrarlayan ağrıdır. Bu safhada alınacak tedbirler; egzersiz, ayak masajı ve basit ağrı kesicilerle olayı kontrol altına almak mümkündür. Yumuşak tabanlı ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Topuğun yere temas eden bölgesine ortası delik kauçuk ve benzeri destekler kullanılabilir. Eğer ağrılar sürekli ve günlük yaşamı etkiler hale geldiğinde daha ileri tedavilere gerek vardır.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni özellikle sabah ilk adımlarda ağrı oluşturur. Ağrıların gün içinde seviyesi azalır ve ilerleyen yaşlara bağlı olarak daha yoğun olarak görülmektedir. Özellikle sert tabanlı ayakkabı giyildiğinde yoğun olarak görülebilir.

Topuk dikeni belirtileri şöyle sayılabilir;

 • Kesik kesik ağrı şikayeti ve sabah ilk adımda topukta bıçak tarzında keskin ağrı şikayeti
 • Topuk bölgesinde iltihap, şişkinlik ve ödem oluşumu
 • Topuğun hemen alt kısmında gözlenen kemik şeklinde görüntü
 • Topukta yürümeyi olumsuz etkileyen hassasiyet oluşumu ve kişinin çıplak ayakla bile yürümesinin zor olması
 • Topuk bölgesinde topuk dikeni olan yerin etrafının daha sıcak olmaya başlaması

Topuk dikeni belirtileri ile karşı karşıya kaldığınız an hemen bize ulaşarak destek alabilirsiniz. Topuk dikeni tedavisi için mutlaka en kısa süre de bir uzman ile görüşmek gerekir.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk dikeni nedenleri çok çeşitli olur. Kişinin kas ve bağ dokusu içinde görülen zedelenme, aşırı yük ve zorlama gibi durumlarda topuk dikeni şikayetleri görülür. Ayak bölgesinde çok ağır zorlanma olursa topuk kemiklerinde baskı ve ilerleyen dönemlerde de topuk dikeni görülebilir.

Topuk dikeni genellikle belirli bir zaman dilimi içinde görülür. Spor ve egzersiz anında kısa süre içinde görüleceği yanlış bir bilgidir. Küçük yaşlarda dahi topuk dikeni gibi problemler görülmesi olağandır. Erken dönemlerde ortaya çıktığı anda hemen tanı koyulmalı ve basit tedaviler hemen ortaya çıkarılmalıdır.

 Topuk dikeni nedenleri şöyle sıralanabilir;

 • Destek olmayan ayakkabı giyerek zıplama, atlama ve koşma tarzında aksiyonlara girme
 • Çok sert olan yüzeylerde yürümeye başlama
 • Ayak bölgesinde kas ve bağ dokularda travma ve zedelenmeler
 • Artrite bağlı ağrı ya da yüksek kiloda olma
 • Giyilen ayakkabının rahatsız olması ve ortopedik olmaması
 • Uzun süre boyunca parmak arası terlik giyme
 • Topuk bölgesinde çarpma ya da sert bir darbe gibi travmalar oluşumu
 • Omurga ve bel bölgesinde romatizma şikayetleri ve yaşın ilerlemeye başlaması
 • Yürüme problemleri görülmesi

Topuk dikeni olan kişiler yürüdükçe topuk ile ayak parmağı arasında acı görülür. Bu acı bölgedeki sert ve lifli dokuya bağlı olarak ortaya çıkar.

Topuk Dikeni Tanısı Nasıl Konur?

Topuk dikeni tanısı için çok detaylı inceleme yapılır. Kişi sabah ilk kalktığı anda birkaç adım sonra ağrı yaşıyorsa hemen inceleme yapılmalıdır. Birkaç adım sonra ağrı geçiyorsa topuk dikeni olması çok olasıdır.

Topuk dikeni tanısı için şu incelemeler yapılır;

 • İlk olarak ağrı durumu, oluşma süreci, formu gibi bilgiler dinlenmektedir.
 • Daha sonra hasta ortopedik muayeneye girer. Bu muayene sırasında ayak üzerine basılır ve ortaya çıkan ağrı ve batma hissi gibi durumlar incelenir.
 • Topuk dikeni teşhisi sırasında kesin tanı için röntgen incelemesi yapılır ve röntgen üzerinde dikensi bir çıkıntı olup olmadığına bakılır.
 • Ayak tabanı zarı topuk kemiği üzerine yapışırsa ödem ve yırtık oluşabilir. Bu durumda MR incelemesi ile tanı koyulur.

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Özellikle sabah vaktinde uyanında ya da oturulan yerden kalkarken topuk dikeni ağrıları ortaya çıkar. Topuk dikeni ağrıları ortaya çıktığında ayak üzerinde durma problemleri görülebilir. Özellikle yanlış ayakkabı giyenler ya da uzun süre ayakta kalacak işler yapılması topuk dikenine yol açabilir. Özellikle topuk bölgesine ani bir şekilde yük binerse de fasya isimli lifler kopar ya da yıpranır ve topuk dikeni ortaya çıkar.

Topuk dikeni öncelikle doğru ayakkabı giyerek geçebilecek bir hastalıktır. Daha sonra topuk dikeni problemleri olan bir kişi uzun süre ayakta kalacak işlerden kaçınmalıdır. Öncelikle tabanlık giyilmesi uzmanlar tarafından verilen ilk öneri olur. Daha sonra ise basit vakalarda tabanlık ile birlikte egzersizler de önerilir.

Topuk dikenin en doğru yöntem fizik tedavi ve rehabilitasyon desteği almak olur. Fizik tedavi uygulamaları ile birlikte ortaya çıkan şikayetlerden kolaylıkla kurtulmak mümkün olur. Ayak tabanında ve bacaklarda arka kas bölümlerinde germe egzersizleri yaparak topuk dikeni vakalarındaki problemler yavaş yavaş ortadan kalkar.

Tedavi sürecinde çok farklı aletler kullanılabilir. Aynı zamanda topuk dikeni olacak bölgeye sıcak ve soğuk da uygulanır. Bunun yanında taban bölgesinde belirli hareketlerle masaj yapılması da doğru olur. Ancak masaj mutlaka fizik tedavi alanında uzman biri tarafından yapılmalıdır. Doğru uygulamalar ile kaslardaki yük eşit hale gelir ve zaman içinde hareketlerde de yavaşlama ortaya çıkar.

Topuk Dikeni Ağrısı Geçmez İse Ne Yapmalıyız?

Cerrahi girişimlerin başarısı sınırlıdır. En iyi koşullarda %50-60 başarı oranı vardır. Yani ameliyat olunsa bile tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Normal tedaviye cevap vermeyen olgularda kortizon+lokal anestezik enjeksiyonları 6 ay bir yıl kadar rahatlama sağlar. Daha çok kanser hastalarında uygulanan bir yöntem olan Radyoterapi ile uzun süre rahatlamak olası ancak gerekliliği tartışılan bir uygulamadır. Diğer yöntemlerden birisi de Şok dalga tedavisidir.

Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Olur?

Topuk dikeni tedavisi için öncelikle hastada ne boyutta olduğuna bir bakılması gerekir. Basit düzeyde şikayetlerde hastanın tabanlık kullanması ve önerilen egzersizleri kullanması yeterli olacaktır. Ancak en etkili ve kalıcı tedavi için hasta fizik tedavi ve rehabilitasyona yönlendirilir. Bu süreçte mevcut semptomlar kontrol altına alınarak ayak tabanı ve bacakların arka kasları güçlendirilir. Bu sayede ağrı şikayetleri azalır.

Egzersiz, sıcak ve soğuk uygulama, taban bölgesi masajları gibi birçok tedavi seçeneği de uygulanabilir. Fizik tedavi sonrası kasın yükü dağıtılarak ağrı şikayetleri ortadan kalkabilir. İlerleyen vakalarda farklı tedavi seçenekleri de düşünülebilir.

Lazer ve Radyofrekans Tedavileri

Bizler LASER iğneleri tedavisi ile iyi sonuçlar alıyoruz. İğne denmesine bakmayınız, uygulama acısızdır. İğne LASER ışınlarıdır. LASER tedavisine ilave edilecek OZON enjeksiyonu daha kısa sürede ağrılardan kurtulmamıza neden olmaktadır. Biz 3 yıla kadar hastaları bu dertten kurtaran tek seans uygulanan RF( radyofrekans) tedavisinden yanayız. Topukta gerek mekanik baskı gerekse enflamasyon sonucu sıkışan topuk civarı ağrı sinirlerine uygulanan bu işlem, basit, sinirlere zarar vermeyen sadece ağrıyı geçirmeye yönelik bir yöntemdir. Batıda uygulanan en güncel etkin tedavi yöntemidir.Diğer Yazılar: