• tr en ar
  • +90 212 215 50 55

Omuz Ağrıları

Omuz Ağrıları
  • Son Güncellenme: 14/02/2022

50 yaş üstünde daha sık görülen omuz ağrılarının nedenleri, tıbbi ve doğal tedavi yöntemleri için makalemizi okuyun.

Omuzumuzda Geçmeyen, İnatçı Ağrılar Varsa Ne Yaparız?

Kronik omuz ağrısının en sık görülen nedenleri ve genel tedavi ilkeleri hakkında bilgiler verirken rahatlatıcı doğal uygulamalardan da söz edeceğiz. Ağrı nedeni ile doktora başvuranların yüzde 16-26’sı omuz ağrısından şikayetçidir. Omuz ağrısı kadınlarda, 50 yaşını geçenlerde daha sık görülür. Omuz ağrısının önemli bir özelliği de geç iyileşmesidir (1 ay ila 18 ay arası). Omuz ağrısı varlığında genellikle omuzda hareket kısıtlılığı da vardır. Kolu kaldıramama, tıraş olamama, elbiseleri giyememe ve bir şey taşıyamama gibi fonksiyon yitimleri çoğu kez ıstırap veren bir ağrı ile birliktedir.

Omuz Ağrısında Risk Faktörleri

Mesleki riskler: ağır işler, darbeli, titreşimli makine ya da araç kullananlar. Dikiş makinası kullanımı, kasiyer gibi devamlı aynı hareketleri tekrarlayanlar,
Sporcular: bedeni ile zorlamalı, çarpışmalı spor yapanlar, n Stres altında bulunma gibi faktörler omuz problemleri açısından risk oluşturmaktadır.

Omuz Ağrısının En Sık Görülen Nedenleri

Omuz dışında başka bir organda olan problemlerde omuzda yansıyan ağrı dediğimiz ağrılara neden olabilir. örneğin safra kesesi yada boyun fıtığı problemleri. Biz omuz kaynaklı problemlere bağlı ağrı ve fonksiyon kayıplarından bahsedeceğiz. Omuz ağrısında en sık görülenler;

  1. Omuzda sinir sıkışması,
  2. Omuzda kas yırtılması,
  3. Omuz kireçlenmeleri
  4. Donuk omuzdur.

Omuzda Sinir Sıkışması

Omuzdaki sinir sıkışması sendromu omuz ağrılarının en sık görülen nedenlerinden birisidir. Omuzun ağrı duyusunun yüzde 70’ini sağlayan sinirin sıkışması sonucu oluşur. Genellikle akromion denilen omuz üstündeki kemiğin, kireçlenmesi, büyümesi sonucu altından geçen omuz ağrı siniri (supraskapular)ni sürekli rahatsız etmesi, baskılaması, ısırması sonucu oluşabildiği gibi kirişlerde ve bursa denilen destek keslerinde şişme veya enflamasyonu sonucu da hacim artışına bağlı olarak bu siniri sıkıştırabilir. Hasta ağrı nedeni ile kollarını geriye götürmede zorluk, kolunu başının üstüne kaldıramama ve omuz kaslarındaki güçsüzlük, kola yayılan uyuşmalar gibi yakınmalara neden olur.

Kas Yırtılması

Omuz kaslarının yırtılması terimi halk arsında yaygın olarak omuz ağrılarını ifade etmek için kullanılmaktadır. Omuz eklemini saran döndürücü kılıf (Rotator kaf) denen kasların kirişlerinde oluşan tam yada kısmi yırtıklar kastedilmektedir. Döndürücü kılıf omuzun stabil kalmasına katkı yapan eklemi çepeçevre saran, eklem , kemik, kas ve tendonların belirli bir bütünlük ve uyum içersinde hareket etmesini sağlayan özellikle omuzun dönme hareketlerini, uzanma, fırlatma, itme, çekme ve kaldırma gibi bir çok fonksiyonu sağlayan bir yapıdır. Özellikle gençlerde sporcularda ani yada zorlayıcı bir hareketten sonra yırtıklar oluşur. Yaşlılarda bu anatomik yapılar zayıfladığı için daha hafif hareket ve zorlanmalarda bile rotator kaf yırtılmaları olabilir.

Kireçlenme

Omuz eklemini oldukça esnek ve çok farklı hareketleri yapabilen eklemlerimizden biridir. Özellikle yaşımızın ilerlemesi ile omuz eklemini oluşturan kemik uçlarını örten kıkırdaklar aşınır, kayganlığı azalır ve kalsiyum tuzları eklemi pürtüklü ve gittikçe hareket edemez hale getirebilir. Sürekli sürtünme kemik yuvasını bozar, eklem hareketleri gittikçe zorlaşır ağrılar artan bir şekilde rahatsızlık verir. Omuzdan sesler gelebilir. Omuz kireçlenmesinin en bariz belirtisi sık sık ağrı şikayetlerine neden olmasıdır. Ağrı istirahatte bile rahatsızlık verebilir. Hasta o kolu üzerine yatınca ağrılarından uyuyamaz. Omuzda reaksiyoner şişmeler, çevre dokularda da bozulmalar görülebilir.

Donum Omuz

Omuzda geçmek bilmeyen ağrı ve hareket kısıtlılığı, tutukluk şeklinde karşımıza çıkan bir klinik durumdur. Adeziv kapsulit (yapışıcı kapsül iltihabı) olarak da tanımlanır. Omuz eklemini çepeçevre saran bağların iltihaplanması sonucu oluşur. Ağrı ve hareket kısıtlılığı tedavi edilmez ise omuz hareket edemez hale gelir. Hasta elini geriye ve başını üzerine götüremez. - Kronik omuz ağrılarında neden ne olursa olsun hasta sabırlı olmalı geç de olsa iyileşeceğini bilmelidir. Tedaviler basitten karmaşığa çok nadirde olsa cerrahi tedaviye kadar uzanan bir yelpazeyi kapsar. Omuz ağrılarının yüzde 90’nı operasyona gerek olmadan iyileşebilen problemlerdir. Tedavide en önemli nokta hastanın ağrısını kesmektir. Hastanın omuz ağrısı azaltılmadan yada kesilmeden Fizik Tedavi programına alınması çok yanlış bir uygulamadır. Hasta ağrısı varken uygulanacak programlara katlanamaz, hatta ağrılarında artış olur. Bu durum hastada çaresizlik duygusu ve stres yaratarak yaşam kalitesini daha da bozar. n Kronik omuz ağrılarında bilinen ağrı kesici veya kas gevşetici ilaçların pek yararı olmaz.

Omuz Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Herhangi bir neden ile omuzunuzda ağrı hissediyor bazı hareketleri yapmakta zorlanıyorsanız durumu ciddiye alın ve doktora gidin. Erkenden yapılacak tedaviler olayın tedaviyi zorlaştıran boyuta gelmesine ve omuzdaki fonksiyon kayıplarını önleyecektir. Doktorunuz sizi detaylı bir şekilde dinledikten sonra muayene eder. Omuz muayenesinde bir çok test uygulanarak tanı konur. Gerekirse doktorunuz Filmler, MR, EMG, Kan tahlilleri isteyerek tanıyı tam koymak vede diğer hastalıkları ekarte etmek isteyebilir. Sonuçta teşhis konur.

Tansiyon Ve Diyabeti Olanlar Dikkat

Kortizon tedavileri kısa vadeli yararı olur. Pek tercih etmiyoruz. Eklem içine de verilebilir. Tansiyon ve diyabeti olan hastalarda çok dikkatle kullanmak gerekir. n Eklem içi ozon enjeksiyonları: uzun süre tekraren kullanmak gerekir. Tek başına yeterli olmayabilir. Eklem çevresine de verilir. n Ozonlu PRP: PRP (trombositten zengin plazma) kendi kanımızdan labratuar yardımı ile ayrıştırılan özel hücrelerin tedavide kullanılmasıdır. Bire bir etki yaparken PRP’ye ozon katılması onda 600 kata varan aktivasyon oluşturur, yani etkileri çok çok katlanır. Bu yöntem Etkili, ağrıyı azaltıcı ve tamir edici özelliği olanbir uygulama olup yan etkisi olmayan güncel bir tedavi yöntemidir.

Omuz Ağrısı Tedavisinde Doğal Yöntemler

Çamur Tedavisi: Her türlü omuz ağrısı ve kireçlenme vakalarında gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz doğal bir tedavidir. Medikil olarak kullanıma hazır halde bulabilirsiniz. Bu çamuru lapa şeklinde omuzunuza sürer üzerine streç film sarasınız 4 saat kalır veya akşam uygularsınız sabah yıkar temizlersiniz. Sadece ağrı değil omuz çevresindeki yumuşak dokuların onarılması, eklem hareketlerini kolaylaştırıcı ve daha bir çok faydası olan bu çamurlar artık tüm dünyada tercih edilmektedir.

Ozon Yağı: Hemen her tür omuz ağrısında uygulayabileceğiz basit fakat rahatlatıcı, adaleleri gevşetici, ağrıları azaltıcı ve egzersizlere uyumu artırıcı bir uygulamadır. Diğer yöntemlerle birlikte de mutlaka öneriyoruz. Biz wellozone ozon yağı kullanıyoruz. Ozon yağını mutlaka evinizde bulundurun.

Buz Tedavisi: Çok ağrınız olduğunda elinizde başka imkanlarda yoksa evinizde uygulayabileceğiniz basit bir yöntemdir.  

Paça çorbası: Kas, kemik, ligament tamiri için içinde fevkalade önemli maddelerin bulunduğu bildiğiniz ilaçlardan daha yararlı olabilen, ağrıların azalmasına katkı sağlayan önemli ve geleneksel bir besinimizdir.Diğer Yazılar: