• tr en ar
  • +90 212 215 50 55

Omurga Kanal Daralması

Omurga Kanal Daralması
  • Son Güncellenme: 14/02/2022

Ayaklarda yürümekle artan ağrı ve uyuşmalar, ağrılar ve uyuşmalar durmakla hemen azalır. Her geçen gün yürüme mesafesinin kısalması Ayak adalelerinde güçsüzlük. Bazen kramplar Öne eğilmek ve oturmakla geçen ağrılar Uzun süre oturmak veya ayakta kalmak Ayaklarda duyu kayıpları Refekslerde artış Anormal patolojik reflekslerin ortaya çıkması KANAL DARALMASININ TANISI NASIL KOYULUR? Tanı için doktorun hastayı çok dikkatli dinlemesi önemlidir.

Ormurga Kanal Daralmasının Belirtileri

Dar kanal hastalarının yanlışlıkla bel fıtığı tanısı aldığına çok tanık olmuşuzdur. Yanlış tanı yanlış tedaviyi getirir dolayısı ile hastalar hiçbir zaman sıkıntılarından kurtulamaz. Kanal darlığında en önemli tanı aracı manyetik rezonanstır (MR).

Omurilik kanal çapının bu yöntemle ölçülebilir, omurilikte myelomalazi yani hücre ölümü olup olmadığı tespiti yapılabilir. Kanalı daraltan problem ne ise detaylı bir şekilde görülebilir. MR tetkiki+Fizik muayene + hastanın dikkatle sorgulanması dar kanal tanısının esasını teşkil eder.

EMG : Hastalar kendileri için en güvenli olabilecek metodları aramaktalar. Hastaların temel yaklaşımı şudur; Kesme biçme olmadan, narkoz korkusu yaşamadan kısa sürede en etkin ve güvenli biçimde bu sorunun üstesinden nasıl gelinebilir? Bu yaklaşım tedavideki güncel gelişmelerle örtüşmektedir. Hasta beklentilerini iyi algılayan klinisyenler hastaların bu haklı beklentileri doğrultusunda en yeni teknikleri ve etkin tedavi yöntemlerini uygulayabilirler.

 Diğer Yazılar: