• tr en ar
  • +90 212 215 50 55

Nükleotomi

Nükleotomi
  • Son Güncellenme: 02/03/2022

Bu teknik nükleoplasti yöntemine benzemekle birlikte burada yapılan işlem fıtığa neden olan disk dokusunun buharlaştırılması değil otomatik olarak boşaltılması işlemidir.

Ameliyathane ortamında ve tamamen steril koşullar altında yapılan bu işlemde hastaya narkoz verilmez, neşter de kullanılmaz. Tamamen acısız ve kansız bir girişimdir. C kollu dediğimiz hareketli röntgen cihazlarının görüntülemesi eşliğinde ve iğnelerin giriş yeri lokal anestezi ile uyuşturularak diskin içerisine girilir ve fıtığa neden olan diskin jelimsi hücreleri otomatik olarak kesilir ve emilerek dışarı alınır.

Merkezi boşalan diskte yani yastıkçıklarda sinirlere baskı yapan bombeleşmiş kısım geri çekilmekte bu sayede sinirlere baskı yapan olay ortadan kalkarak anormal durum düzelmekte hasta fıtığından kurtulmaktadır. Bu işlem tamamen mekanik bir girişim olup, deneyimli ellerde sorunsuz olarak uygulanmaktadır. Bu girişim yaklaşık 15 dakika sürer. Hastayı işlemden 2 saat sonra gönderiyoruz. 2 gün yatak istirahati ve 1 hafta ağır kaldırmaması ve fazla ayakta kalmaması önerileri ile hastaları taburcu ediyoruz. Bu girişimde başarı oranı %85’ler civarındadır. Biraz pahalı bir yöntemdir.Diğer Yazılar: