• tr en ar
  • +90 212 215 50 55

Kanser Ağrısı

Kanser Ağrısı
  • Son Güncellenme: 14/02/2022

Kanser Nedir?

Normal yapısından sapmış hücrelerin otonomi kazanarak kontrolsüz şekilde çoğalmaları ile ortaya çıkan rahatsızlıklardır.

Kanser Hastalarında Ağrı Neden Olur ?

  1. Bizzat tümöre bağlı ağrılar ( %60-80) Kemik, yumuşak doku infiltrasyonları, sinir, kan, lenf damarlarına baskı, lenfödem, tümör nekrozu, beyin ödemi,
  2. Kanser tedavisine bağlı ağrılar (%30); cerrahi, kemoterapi, radyoterapiye bağlı,
  3. Kanser veya tedavisine bağlı olmayan ağrılar; baş ağrıları, myofasyal ağrılar, nöropatik ağrılar

Kanser Ağrısı Nasıl Bir Ağrıdır?

Şiddeti değişen ağrılardır. Her yıl 9,5 milyon insana yeni kanser tanısı konmaktadır. Bugün dünya nüfusunun %18 ‘i kanser nedeni ile yaşamını yitirmektedir. Hastaların kansere yakalandıkları ilk dönemlerde ağrılar ön planda değildir zamanla ağrılar ortaya çıkmaya ve artmaya başlar. Kanser hastalarının %90’ı hastalıklarının son dönemlerinde mutlaka ağrı çekerler. Kanser ağrıları dayanılmaz ağrılardır. İntihar riski olan ağrılardır. Bu ağrıların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilemez kanser ağrıları tüm dünyanın sorunudur.

Bırakalım Hasta Ağrı Mı Çeksin?

Kanserle boğuşan vücut diğer taraftan ağrının yıpratıcı, çıldırtıcı, baş edilemez saldırılarına maruz kalır. Hastayı kanser değil ağrılar perişan etmeye başlar. Ağrı nedeni ile uykusuz bitkin ve çaresiz kalan hasta, dakika başı en yakınında bulunanlardan medet umar onların başının etini yemeğe başlar ama yakınları zaten gerekeni yapmaktadırlar. Doktorların verdiği ya da uyguladığı yöntemler dışında ne yapabilirler.

Kanser Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir ?

Acı olan kanser hastaların %25 i ağrıları kontrol edilemeden yaşamlarını kaybetmektedirler. Kanser ağrıları şiddetine göre bir çok yöntem ile kontrol altına alınabilmektedir. İlaçlar, ağrı bantları, ağrı pompaları, nöroliz (sinirlerin tahrip edilmesi), port takılması, sempatik sinirlerin denervasyonu gibi yöntemler kullanılagelmektedir. Ancak yukarıda bahsedilen uygulamaların hemen hepsinin özel koşulları vardır. Hastanın vücudunun tek tarafında örneğin sol kalçası üzerinde bir ağrısı var ne ilaç nede yukarıda sayılan yöntemler fayda vermiyor ne yapacaksınız?Diğer Yazılar: