• tr en ar
  • +90 212 215 50 55

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu
  • Son Güncellenme: 12/02/2022

Bacak ağrısı, kramplar, karıncalanma, kaşıntı ve yanmayla kendini belli eden Huzursuz Bacak Sendromu tedavi edilmediğinde depresyonu tetikliyor. Huzursuz bacak sendromu (HBS) bacak ağrılarının ortak bileşenidir. Tek bir rahatsızlık anlamına gelmez. Bacaklarda hissedilen huzursuzluğa birçok hastalık neden olabilmektedir. Huzursuz bacak sendromunda görülen bacak ağrıları genellikle bacakların hareket ettirilmesiyle rahatlayan, istirahat halindeyken ortaya çıkan ağrılar tarzındadır. Genellikle gün sonunda ve gece yarısında insanları daha çok rahatsız etmektedir. Diyabet (şeker hastalığı), hamilelik, hipotroidi (troid bezinin az çalışması yada çalışmaması), ağır metal toksinleri, polinöropati (çoklu sinir ağrısı, sinir iltihapları), bazı hormonal hastalıklar, kansızlık ve demir eksikliği, sigara içmek, kafein, alkol, böbrek yetmezliği (vitamin ve mineral eksikliği ile ilişkili olabilir), bacaklardaki zayıf kan dolaşımı (varis gibi), bazı ilaçların (özellikle antidepressanlar, mide koruyucu ilaçlar) huzursuz bacak sendromuna neden oldukları düşünülmektedir.

AGRESİFLİK NEDENİ

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri: bacak ağrısı, kramplar, karıncalanma, kaşıntı ve yanmadır. Huzursuz bacaklar sendromu kötüleştiğinde ya da daha sık görülmeye başladığında tipik olarak gece uykusuzluğa yol açmaktadır. Uykuzusluk yüzünden çocuklar ve bazı yetişkinler gündüz saatlerinde çok uykulu, huzursuz ve agresif olabilmektedirler. Huzursuz bacak daha çok kadınlarda görülmektedir. Huzursuz bacak sendromu genellikle yavaş başlar. Gittikçe artan bir şekilde huzurluğa neden olabilir. Zamanla bacaklar daha fazla etkilenir. Daha az sıklıkta olmak üzere huzursuz bacak sendromu kolları da etkileyebilmektedir.

GECE AĞRISI YAPAR

Yetişkin veya çocuklarda huzursuz bacak sendromu tanısı koyabilmek için şu belirtilerin olması gereklidir. Bacakları hareket ettirme dürtüsü ; Bu dürtü sıklıkla bacaklarda hoş olmayan huzursuz edici hislere neden olmaktadır. Hareket ettirme, huzursuzluk dürtüleri güçlü olduğunda işin içine kollarda dahil olabilmektedir. Hastalar bazan uykuda bile bacaklarının attığını sürekli hareket ettiğini belirtmektedirler. Bazı hastalar bacaklarının gece ağrı makinası gibi çalıştığını, etlerini sıkıştırdığını söylemektedirler. Bazanda sanki ayaklarında karıncalar dolaşıyormuş hissi olduğunu çok huzursuz edici şikayetleri bulunduğunu ifade etmektedirler. Aktif olmadığınız zaman başlayan ya da daha da kötüleşen karıncalanmalar, ağrılar, kramplar, yanmalar genellikle hareketsiz otururken veya yatarken ve dinlenirken artarken harekete geçmekle özellikle yürümeye başlamakla hafiflemektedir. İstirahatten hoşlanmayan bir ağrı tipidir huzursuz bacak ağrıları. Gece kötüleşen ağrıların sıkıntısı günlük yaşama da yansır.

Soğuk Su Rahatlatıyor

Rahatlatıcı bir küvet safası ağrılı bacaklardaki kasları gevşetmek ağrıları azaltmak için önerilmektedir. Bazıları sıcak, bazıları da soğuk, buzlu uygulamalardan rahatlamaktadırlar. Kişiden kişiye değişir. Banyo suyuna lavanta ilavesi, gül, papatyalar ve okaliptüs benzerleri yatıştırıcı, rahatlatıcı etkilere sahip bitkilerdir. Banyo suyuna bentonit kili ilavesi fevkalade faydalıdır.

Sigara nikotin sinir sistemini etkileyen bir uyarıcıdır. Sigaradan, puro ve nargile tütününü içeren her türlü nikotinden uzak durun.

HBS’de Ilaç Tedavileri

Huzursuz bacak sendromu tedavisinde bir çok ilaç kullanılmaktadır. Ancak hemen hepsinin yan etkileri bulunmaktadır. Antidepressanlar bile şikayetlerin artmasına sebeb olabilir. Ana ilaçlar parkinson rahatsızlığında kullanılan ilaçlar ve güçlü ağrı kesicilerdir bu ilaçların kullanılmasına ise ancak uzmanlar karar verir . Biz daha çok sizin yapacaklarınız ve yaşam planınızı nasıl yapacağınız konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Anksiyete (sıkıntılı olma hali), HBS belirtilerini artırabilir yada tetikleyebilmektedir. Lavanta kokusu ve sabunu kullanmak hastalara iyi gelmektedir. Huzursuz bacak sendromu tam olarak iyileştirilemez ise yinede şikayetleri azaltacak tedbirlerin alınması gereklidir.

Bacaktaki Her Yanma Sendrom Değildir

Huzursuz bacak sendromunu taklit edebilen birçok durum vardır: Parkinson hastalığı, fibromiyalji, kas hastalıkları, eklem hastalıkları, Diyabetin (diyabetik nöropati) neden olduğu periferik nöropati ve dolaşım bozuklukları gibi sinir rahatsızlıkları. Çocuklarda görülen huzursuz bacak sendromu da sıklıkla “büyüme ağrıları” olarak yanlış teşhis edilmektedir. Uyku bozukluğu olanlarda özellikle de uyku bozukluğu olan kadınlarda huzursuz bacak sendromu daha sık gelişmektedir.

HAMİLELİK DÖNEMİ RİSKLİ

Huzursuz bacak sendromu hamilerde sık görülen bir rahatsızık olup hamileliğin 5. Ayından itibaren daha yaygın görülmektedir. Tedavi için bir çok ilaç sakıncalıdır bu kafeinden, sıcak kompreslerden, masajdan ve egzersiz gibi hazırlayıcı faktörlerin ortadan kaldırılması ve tedavi olarak alternatif yöntemlerin uygulanması uygundur.

HUZURSUZ BACAK SENDROMU TEDAVİSİ

Huzursuz bacak sendromu tedavisinde altın kural bilinen altta yatan bir hastalık varsa onun tedavi edilmesi şeklinde olmalıdır. Örneğin: Anemi yani kansızlık hastalığı varsa o tedavi edilir. Varis varsa varis tedavi edilimelidir. Ozon yağını (wellozone) her akşam ayaklara sürmek inanılmaz yararlar sağlamaktadır. Ozon aktif oksijenin zeytinyağına emdirilmiş formudur. Ayaklarda kramp, ağrı, karıncalanma ve yanma gibi huzursuz bacak şikayetlerinin bir çoğunu ortadan kaldırır. Yan etkileri görülen ilaçlar kullanmaktansa bu en doğal maddenin kullanılmasını özellikle önermekteyiz. Bununla beraber sigarayı bırakmak, kafeinin azaltmak, şişmanların kilo vermesi, yürümek ve stresten uzak durmak en iyi seçeneklerdir.

Kafeinden Uzak Dur

Kafein HBS yi tetikleyici etki yapar, bu nedenle kafeini hayatınızdan çıkarmak en iyisidir. Kafein sizde ihtiyacınız olduğunda geçici bir enerji artışı sağlayabilir, ancak bu hastalığınız varsa, iyilikten çok zarar verebilir. Kafein kahvede bulunur. Gizli kafein kaynakları: Çay, kola ve bazı alkolsüz içecekler,Enerji içecekleri, çikolata, kilo verdiriciler ve Elektronik sigara için hazırlanan belirli aromalı sıvılar.

Dinlendirici Müzikler Etkili

Stres azaltma teknikleri uygulayın. Meditasyon yapmak ve dinlendirici bir müzik dinlemek hoş bir yoldur. Uyku uzmanları, özellikle de uyku sorunlarınız varsa, yatak odasında TV bulunması iyi bir fikir değildir. Yatak sadece uyku veya cinsel ilişki için kullanılmalıdır. Mavi Işık Kötü olup uyku sağlayan hormonları bozar. Papatya, limon balsamı ve passionflower gibi bitkisel çaylar rahatlamanıza ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Her akşam yatmadan önce bir fincan sıcak süt sakinleştirici olup uykuya dalmak için doğal triptofan desteğini verecektir.Diğer Yazılar: