• tr en ar
  • +90 212 215 50 55

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun Düzleşmesi Tedavisi
  • Son Güncellenme: 08/03/2022

Şiddetli ağrıya neden olan boyun düzleşmesi kulak çınlamasıyla da kendini belli ediyor. Bu hastalığı önlemede doğru yastık seçimi ve egzersiz etkili oluyor. Boyun düzleşmesi, normalde 'C' şeklinde olan boyun kavsimizin düzleşmesi anlamına gelmektedir. Baş, omuz, sırt ağrısı, kulak çınlaması gibi nedenlerle doktora giden hastalara çektirilen röntgen filmleri ya da MR tetkiklerinde tespit edilen bir durumdur. Hasta boyun düzleşmesi olduğunu anlamaz ancak tetkik sonuçları ve sıkıntılar ortaya çıkmaya başladığında anlaşılır. 

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Günlük yaşamımızda boynumuzu uygun vaziyette kullanmazsak, zamanla boyun düzleşmesi ortaya çıkar. Boyun düzleşmesinde boynumuzun arka kısmında yer alan adaleler gerilir. Boyun düzleşmesinin belirtileri;

UYUŞMA VE KARINCALANMA

Normalde boynumuzda yer alan kemik, kıkırdak ve adalelere binen yük dengeli olarak dağılır. Boyun düzleştiğinde bu yük dağılımı değişir. Gerilen ense adalelerimiz, kemik ve kıkırdak yapılarını kendisine uydurarak boyunda tam bir düzlük hali oluşmaya başlar. Zamanla kıkırdak ve kemik yapısında da bozulmalar meydana gelir. Boyun düzleşmesi geliştiği zaman şu şikayetlere neden olur: Baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, omuz ağrıları, boyun ağrıları, boynu döndürmede sıkıntı, kollarda uyuşma, karıncalanma gibi birçok sıkıntıya neden olur.

STRES AĞRIYI TETİKLİYOR

Bir insan stresle ya da gerginlik yaratan bir olayla karşılaştığında ya da sinirlendiğinde öncelikle yüz ve boyun kasları kasılır. Bu yüzden gergin bir yüz ifadesi oluşur. Eğer stres süreklilik arz ederse, zamanla bu kasılma hali kemik, kıkırdak yapıları da etkileyerek boyun düzleşmesine neden olur. Yine başı öne eğik vaziyette uzun süre iş yapmak ya da çalışmak zorunda olanlar veya farkına varmadan yarım saati geçen cep telefonuyla oynama ya da meşgul olma gibi aktiviteler, boyun düzleşmelerinin en önemli nedenleri arasındadır. Tedavide bu hazırlayıcı faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

GÜÇ KAYBI ORTAYA ÇIKACAK

Ense kaslarımızın zayıflayarak gerilmesi sonucu, başımızın boynumuzda oluşturduğu yükte artış, yani başımız daha ağır hissedilir. Öncelikle ağrı şeklinde hissettiğimiz şikayetler tedavi edilemezse zamanla kıkırdak ve kemik yapılarını bozarak boyun fıtıklarına ve boyunda kireçlenmelere neden olur. Kaslarımızın gerilmesi enseden geçip beyne giden ana damarlarımızda sıkışmalara yol açarak beyne giden kan akımında oluşturur.

Boyun Düzleşmesi Tanısı Nasıl Konur?

Boyun düzleşmesi tanısı her hastada farklı şekilde konabilir. Öncelikle hastanın öyküsünün dinlenmesi ilk adım olur. Özellikle boyun ağrısı ve kulak çınlaması gibi problemler boyun düzleşmesinden şüphe edilmesine yol açar. Kişinin vücut dengesi ve boyun hareketleri değerlendirildikten sonra elle boyun anatomisi de incelenir.

Kesin boyun düzleşmesi teşhisi için MR, omurga grafisi ve CT istenebilir. Aynı zamanda postür analiz cihazları yardımıyla omurga anatomisine de bakılabilir. Kişinin ek bir problemi varsa kan tahlilleri de yapılması gerekebilir. Tanı sonrası altta yatan nedene de bakılarak boyun düzleşmesi tedavisi planlanır.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun düzleşmesi tedavisi için öncelikle altta yatan neden bulunmalıdır. Aksi halde tedavi başarısı düşük olacaktır. Kesin tanı sonrası kişiye özel uygun tedavi seçenekleri düşünülür. İlk olarak boyunluk ve korse gibi yardımcı ortezler önerilir. Bu kullanım kısa vadeli olmalıdır. Aynı zamanda bilgisayar, telefon kullanım, yastık tercihi ve iş ortamının düzenlenmesi de basit öneriler arasında yer alıyor.

İlk aşamada fiziksel tedavi uygulamaları tercih edilir. Bu süreçte fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında boyun ve postür egzersizleri yapılır. Daha sonra boyun traksiyonları ve masajlar ile kasların güçlenmesi sağlanır. Ek olarak omurga bası belirtilerini rahatlatma ve ağrıları geçirme adına nonsteroid ilaç tedavisine başlanabilir. Bunun yanında kas spazmı şikayetleri varsa kas gevşetici ilaç tedavileri de ek uygulama olarak yapılabilir.

Yukarıda sayılan tedaviler boyun düzleşmesi kesin tedavisi olmamakla birlikte sadece hastanın günlük hayatındaki yaşam konforunu arttırmaya yöneliktir. Kesin tedavi olarak kuru iğneleme, ağrılı bölge enjeksiyonu, nöral tedaviler ve kinezio bantlama tarzında teknikler kullanılabilir. Bu yöntemler de hastanın yaşam kalitesini arttırmada etkili olurlar. Tüm bunlar sayesinde hasta fizik tedavi sürecinde daha yüksek verim alabilir.

Bazı vakalarda nadir olarak altta yatan rahatsızlık kaynaklı omurga cerrahisine alınabilir. Bu cerrahi işlemden sonra bölgede zayıflama gösteren kasların güçlenmesi adına fizik tedavi uygulamalarına yine başvurulmalıdır.

Boyun düzleşmesinde görülen kulak çınlaması şikayetleri zaman içinde geçer ve hastanın bu anlamda yaşam konforu da daha iyi bir seviyeye gelir.

OZONLA DAMARLAR AÇILIR

Boyun düzleşmesi özellikle baş ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi ve unutkanlık gibi belirti ve şikayetlere neden olmuşsa, ozon tedavisinden hastalar yarar görmektedir. Bu gibi durumlarda majör dediğimiz ozon tedavisi kandan uygulanır. Amaç beyne giden damarların genişletilmesi ve beyin dokusuna aktif oksijenin ulaştırılmasıdır.

EGZERSİZDEN VAZGEÇMEYİN

Boyun düzleşmesi mutlaka erkenden tedavi edilmelidir. Amaç öncelikle boyun adalelerini güçlendirmek ve oluşan ağrı ve diğer belirtilere engel olmaktır. Hastanın ağrısı kesilmeden egzersiz programlarına katılması şikayetlerin artmasına neden olabilir. Bu amaçla tedaviler kombine şekilde uygulanırsa daha tatminkar sonuçlar elde edilir.

BOYUN DÜZLEŞMESİ TEDAVİ EDİLMEZSE FITIK OLUR

Sıkça baş ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi, unutkanlık gibi şikayetlere neden olur. Tedavi edilmemiş boyun düzleşmesi, omurlar arasındaki diskleri de bozarak, boyun fıtığına neden olduğu zaman şiddetli boyun, sırt, kol ağrılarına, ellerde uyuşma ve güç kayıplarına yol açar. 

Yine uzun yıllar devam eden boyun düzleşmelerinde, boyundaki anatomik yapılara anormal yük binmesi sonucu bozulan kemikte kireçlenmeler oluşur. Bu kemiklerin içinden veya hemen yanından geçen sinirler kireçlenmelere bağlı oluşan kemik çıkıntılarının baskısıyla geçmeyen ağrılara, uyuşma ve kollarda karıncalanmalara neden olabilir.Diğer Yazılar: