• tr en ar
 • +90 212 215 50 55

Baş Ağrıları

Baş Ağrıları
 • Son Güncellenme: 02/03/2022

Hayatı çekilmez hale getiren kronik hale gelmiş baş ağrısı ya da migren sorunu yaşıyorsanız bunu doğal yöntemlerle geçirmeniz mümkün. İşte size sağlık katacak formüller bu yazıda...


Yollar ne kadar güzel olsa, Gece ne kadar serin olsa, Beden yorulur, Baş ağrısı yorulmaz.
Orhan Veli

Günlük yaşam kalitemizi bozan kendimize ve çevremizdekilere de huzursuzluk veren baş ağrıları sorununun bir kısmını kolay anlaşılır bir şekilde ele almak ve en sık görüleni esas alınarak baş ağrıları konusunda bir genelleme yapmak istedik.

En sık görülen baş ağrılarının özellikleri;


A) Migren genellikle şu özellikleri ile diğer baş ağrılarından farklıdır:

 • Başımızın tek tarafında olur. (yarım baş ağrısı)
 • Ağrı, zonklama tarzındadır.
 • Gece uykudan uyandırmaz ama sabah baş ağrısı ile uyanabiliriz.
 • Sakin ve dinlenilecek yerler tercih edilir.
 • Gürültü, ışık, kokular rahatsız edebilir, bulantı yapabilir.
   

B) Küme baş ağrısı özellikleri:

 • Tek taraflı genellikle göz çevresinde olur.
 • Ağrı bıçak saplanır yada elektrik çarpar tarzdadır.
 • Genellikle gece yarısı uykudan uyandırır.
 • Hasta yerinde duramaz.
 • Gözlerde oluşan yaşarma, kızarma ve burunda yaşanan tıkanma hissi olur.
 • Alkol, yorgunluk, aşırı ilaç alımı tetikleyebilir.
   


C) Gerilim tipi baş ağrısı özellikleri:

 • Gerilim tipi baş ağrısı İki taraflı genellikle enseden başlar tüm başa yayılır.
 • Ağrı mengene ile sıkıştırır gibidir.
 • Sürekli her zaman olabilir d- Oksipital (baş arkası) nevralji.
 • Genellikle başın arkasından tek taraflı olarak.
 • Batma, bıçak saplanır gibi.
 • Arkadan öne doğru yayılım gösterir.

BAŞ AĞRISI NASIL OLUŞUR?

Bu genellemelerden sonra baş ağrılarında tetikleyici faktör olarak en fazla stres yaşanması karşımıza çıkmaktadır. Yaşanan stresi artıran durumlar baş ağrısına neden olabilmektedir. Stres özellikle gerilim tipi baş ağrıları ve migreni tetikleyebilir. Stres beyinde sinirsel yolakların duyarlılığını artırarak ağrı oluştururken migren de ise beyin dokusu içerisindeki damarsal genişlemeler bazı kimyasalların salınmasına yol açarak aktif inflamasyon oluşturmakta ve migren ağrıları tetiklenmektedir.

Baş ağrısı çekmemek için bunlara dikkat edin:
- Aşırı sıcaklar da dikkatli olun.

- Kokular; makyaj boyaları, parfüm(güzel bile koksa), pudralar ve bazı çiçekler migreni tetikleyebilir.

- At kuyruğunu sıkı yapmak, sıkı baş bantları saçlı deride gerginliğe yol açmaktadır. Bunların çözülmesi yada çıkarılması süratle iyileşme sağlamaktadır.

- Egzersiz: aşırı yorucu ve zorlu egzersizler ve fiziki zorlanmalarda baş ağrısı nedeni olmaktadır. At binicilerinde bu ağrılar daha fazla görülmekte ve migren ile karıştırılmaktadır.

- Konfor bozukluğu: ergonomik olmayan çalışma masa ve sandalyeleri, göz hizasından yüksek yada düşük bilgisayar monitör kullanımı sırt ve bel ağrılarının artmasına boyundan başlayan gerilim tipi baş ağrılarının hazırlanmasına neden olmaktadır.

CEP TELEFONUNA DİKKAT

- Cep telefonunun aşırı kullanımı ense kaslarını germekte ağrıları tetiklemektedir. Buda ileride boyun düzleşmesine neden olmaktadır.

- Peynir: eskimiş peynirler daha bir risk teşkil etmekte olup esas neden bu eski peynirlerde bulunan tiramin maddesidir.

- Kırmızı şarap; tiramin maddesi bu tip şarapta da bulunmakta, aynı zamanda şarapta bulunan alkol de kan damarlarında genişleme yapmak sureti ile de baş ağrılarına yol açmaktadır.

- Dondurulmuş yiyecekler; yine bu yiyecek maddelerinde de baş ağrısına yol açan tiramin bulunmakta koruyucu madde olarak kullanılan nitrit ve nitratlar da beyindeki kan damarlarında genişleme yaparak yaygın iki taraflı baş ağrılarına yol açmaktadırlar.

KAFEİNDEN UZAK DURULMALI

- Ayak üstü atıştırmak: Kan şekerindeki dalgalanmalar ağrı nedenidir.

- Sigara: Küme baş ağrısı olanlarda pasif içicilerse bile tek taraflı baş ağrılarına neden olabilmektedir. Bilindiği gibi nikotin beyne giden kan damarlarında daralmaya, beyne az oksijen gitmesine ve sonuçta baş ağrılarına neden olmaktadır.

- Kafein: bir çok ağrı kesicide bulunmasına rağmen ironik bir şekilde baş ağrısına neden olmaktadır. Özellikle tiryakiler dikkatli olmalı ani kesilen kahve alımı yoksunluk belirtileri göstermekte bunlardan en güçlüsü de baş ağrısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Baş Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Migren ağrılarını ortadan kaldırmak için alternatif tedaviler ve ilaç tedavilerinin yanında birçok yöntem denenmektedir. Migren cerrahisi önceleri çok popülerdi, botoxun benzer etkisi nedeni ile cerrahiden vazgeçilmişti. Botox enjeksiyonları da tatminkar çözüm olmadığı görüldü ve rafa kaldırıldı.

10 DAKİKA GİBİ KISA BİR SÜRE

Şimdilerde “endoskopik migren tedavisi “ gündemdedir. Bu yöntemde hasta genel anestezi almakta cerrahi olarak alın üzerindeki saçlı deriden 2 delik açılmakta bu deliklerin birinden kamera ucu diğerinden işlem yapacak aletler sokularak hedef sinirlere kadar ilerletilmektedir. Şimdilerde narkoz ve neşter kullanılmadan uygulanan ve 10 dakika süren ve ağrısız “radyofrekans ile migren tedavisi” popüler hale gelmektedir.

Migrenden Nasıl Kurtuluruz?

- Baş ağrılarının oluşumunda rolü olan stres ve diğer ağrı tetikleyicilerden uzak durmak. Ilımlı egzersizler, yorucu olmayan doğa yürüyüşleri stresin dolayısı ile gerilim tipi baş ağrısının kontrolünde elimize güçlü fırsatlar verir.

- Alternatif yaklaşımlarla örneğin ; masaj, meditasyon, gevşeme teknikleri. Yüzeyel LASER ler, akupressör ve akupunktur, nöral terapi, hacamat gibi uygulamalar denenebilir.

-Düzenli yemek; tıka basa olmayan kalori ve şeker içeriği düşük yiyecekler tercih edilmeli, ve bol sıvı alınmalıdır. Hem vucudun susuz kalmaması hem de açlık, baş ağrısı nedeni olmaktan çıkarılmalıdır.

Baş ağrınız, aldığınız tedbirlerle geçmiyorsa doktorunuzdan profesyonel yardım almaktan çekinmemelisiniz.

Alternatif Ozon Tedavisi

Ozon (aktif oksijen) tedavisi: Özellikle migrende temel olarak toplar damar genişlemesi, enflamasyon ve oksijen azlığı suçlanmaktadır. Bu üç mekanizmaya birden tesir edecek tek bir uygulama veya ilaç söz konusu değildir. Ozon atar damarları genişletip aktif oksijeni beyin dokusuna ulaştırır.

STRESİ YOK ET

Ağrıya neden olan toplar damar genişlemesini, bu damarları büzücü etki ile ortadan kaldırır. Güçlü bir enflamasyon önleyici etkisi vardır. Mikrop öldürücü etkisi zaten iyi bilinen etkileri arasındadır. Oksidatif stresi ortadan kaldırarak iyi bir ağrı sağaltımı yapar. Yani ozon beyin içi olayların düzeltilmesi, düzenlenmesinde oldukça etkilidir. Major dediğimiz kandan uygulanan yöntem en iyisidir.

Radyofrekans Nasıl Yapılır?

Hastanın migreni ne tarafta ise,( Sağ göz çevresi-sol göz çevresi-ense bölgesi ) o bölgede migreni tetiklediği bilinen sinirlerin üzerine ince bir iğne ile girilir. Gelişmiş radyofrekans cihazı ile duyusal ve motor uyarılar verilerek hedef sinir tam olarak belirlenir. Sonrasında, ”Lezyon” denilen işlem başlatılmakta, yaklaşık 8 dakikalık ağrısız bir uygulama ile migren ataklarına neden olan sinirler devre dışı bırakılmaktadır. Böylece migrenin dış kaynakları kurutulmaktadır. Burada artık bu sinirler ağrıyı iletemez hale getirilir. Uygulama yapılan hastaların yüzde 90'nı bu yöntemden yarar görmektedir. Ameliyattan kaynaklanan tehlikelerin olmaması, işlemin ağrısız olması, ameliyatla elde edilmek istenen sonuçların, daha sağlıklı elde edilmesi sağlanır.Diğer Yazılar: