Dr. Nurettin Lüleci

PRP Tedavisi

Kanımızın hayat kurtardığını biliyorduk ama ağrılarımızı tedavi ettiğini yeni yeni anlar olduk. Tedavi alanında son 15 yıldaki gelişmeler, teknoloji, araştırma ve veri aktarımlarının gelişmesi ile çok farklı boyutlara gelmiştir. Bu gelişmelerden KAN’mız da nasibini almış tedavide bizlere yeni ufuklar açmış ve açmaya devam etmektedir. Artık kanımız kızılaya verdiğimiz kandan ibaret değildir. Binlerce farklı bileşen içermektedir. Bunları teknolojinin katkısı ile ayrı ayrı konsantre edip spesifik alanlarda, tedavi amaçlı kullanılmaktayız. Bu yazımızda bir çok kişinin merak ettiği ağrılarımızı tedavi etmek için uyguladığımız kendi kanımızdan hazırlanan PRP tedavisini anlatmaya çalışacağız.

PRP (Trombosit Zengin Plazma)Tedavisi

Şimdilerde gelişen tedavilerden biri de “ rejeneratif tedavi” modalitesi olup tamir edici yenileyici tedavi anlamına gelmektedir. Bu yöntem bağlamında en sık kullanılan uygulama PRP tedavisidir. Kanımızın santrifüje edilerek hücrelere ayrıştırılması sonucu elde edilen trombositten zengin kısmın elde edilmesidir. Trombositler basitçe kanımızın pıhtılaşmasını sağlayan hücreleridir. Trombositler içerisinde ise büyüme faktörleri bulunur. Zedelenmiş, yıpranmış dokuları tamir eden yenileyen iyileşmeyi hızlandıran maddeleri içerir.

PRP, aşağıdaki koşulları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan yeni nesil bir enjeksiyon tedavisidir:

Diz, Omuz, Kalça ve Omurga Osteoartriti ( kireçlenmeler)ne bağlı ağrılar
Menisküs yırtıklarının tedavisi
Kıkırdak erimesi ve kıkırdak kayıplarının tedavisi
Kas romatizmasında
Omuzdaki yırtıkların tedavis (Rotator Cuff Tears)
Kronik plantar fasitis (topuk dikeni)
Dizin bağ Yaralanmaları
Pelvik Ağrı ve gevşemeleri
Sırt ve boyun yaralanmaları
Tenisci dirseği
Ayak bileği burkulmaları
Tendinit
Ligament Burkulmaları
Belde dejeneratif disklerin onarılması,

PRP ie KÖK Hücre aynı şey midir?

Hayır! PRP başka Kök hücre başkadır. Elde edilmeleri de farklı prosedürler gerektirir. Bazan hastalarımızından Kök hücre yaptırdık ifadelerini duyunca hayret ediyoruz, biraz detaylı sorduğumuzda kök hücre değilde PRP uygulandığını anlıyoruz. Kök hücre saf ana hücredir tüm hücreler ondan farklılaşır. PRP de sadece farklı hücreler bulunur. Ancak PRP uygulandığı alana kandaki kök hücreleri çağırabilir. PRP’nin kök hücre gibi başka hücrelere dönüşme yeteneği yoktur.

PRP İyileşmeye Nasıl Yardımcı Olur?

Yumuşak doku hasarına karşı vücut önce trombosit hücrelerini salgılar. Trombositler büyüme ve iyileşme faktörleri ile doludur, trombositler tamiri başlatır ve kök hücrelerin kritik yardımını hasarlı bölgeye çeker.

Biz örneğin kıkırdak aşımı ya da menisküse bağlı diz ağrılarında dizin içine hazırladığımız PRP'yi enjekte ediyoruz. Doğal iyileşme süreci, ihtiyaç duyulan bölgede doğrudan daha yüksek trombosit konsantrasyonu sağlayarak vücudun çabalarını yoğunlaştırıyor ve yaklaşık 1 haftada ağrıda azalma başlıyor ve 3 haftada bu süreç tamamlanıyor.

PRP kan sulandırıcı kullananlara, aspirin, kortizon ve ağrı kesici özelliği olan romatizma hapları PRP içindeki tedavi edici maddelere zarar verdiğinden tedaviden 10 gün önce bırakmalı ve tedaviden 20 gün sonrasına kadar kullanmamalıdırlar. Ağrı kesici kullanma ihtiyacı duyulursa parasetamol türü ağrı kesiciler kullanabilirler. Kanser öyküsü olanlar kedi doktorlarına danışmadan bu tedaviyi almamaları gerekir. Uygulamadan sonra uygulama alanına buz uygulaması yapılması önerilmez.

PRP nasıl hazırlanır ?

PRP oluşturmak için kanınızdan küçük bir numune alınır ve trombositleri diğer bileşenlerden ayıran yüksek hızda kanı döndüren bir santrifüje yerleştirilir. Yaklaşık 10 dakikada zengin trombosit konsantrasyonları elde edilir. PRP daha sonra hasarlı ve ağrıya neden olan bölgeye enjekte edilir. Kendi kanınız kullanıldığından, bulaşıcı bir enfeksiyon riski ve allerjik reaksiyon riski düşüktür.

PRP uygulama İşlemi ne kadar sürmektedir?

İşlem genellikle hazırlama ve uygulama aşamaları dahil olmak üzere yarım saat sürer. Çoğu insan uygulamadan hemen sonra işlerine ya da normal faaliyetlerine geri döner.

Prosedür ne sıklıkta yapılmalı?

Bu sizinle doktor arasında tartışılacaktır. Altı aylık zaman çerçevesinde en fazla üç enjeksiyon yapılabilir. Bununla birlikte, çok sayıda kişi birinci veya ikinci enjeksiyondan sonra iyileşmeyi hissederek devamına gerek duyulmaz.

Beklenen Sonuçlar Nedir?

PRP tedavisinin amacı, ağrıyı tedavi yoluyla iyileştirmek olduğundan, kalıcı sonuçlar elde edilebilir. İlk iyileşme birkaç hafta içinde görülebilir, iyileşme ilerledikçe kademeli olarak artar. Araştırma çalışmaları ve klinik pratik, PRP tedavisinin ağrıyı azaltmada ve hastaları normal hayatlarına geri döndürmede çok etkili olduğunu göstermiştir. Ultrason ve MR görüntüleri, iyileşme sürecini teyit eden PRP tedavisinden sonra kesin doku onarımı göstermiştir. PRP ve benzeri tedavilerin gündelik pratiğimize girmesi ile bir çok gereksiz ameliyat gereksinimi ortadan kalkmıştır.

PRP Terapisi Size Uygun mu?

Akut veya kronik ağrı ile yaşamak zordur. PRP işleminin size uygun olduğunun teyidi iyi bir tedavi seçeneğidir. Ağrınızın hayatınızı zehir etmesine izin vermeyin!