Dr. Nurettin Lüleci

Prolozon Terapisi

Prolozone Terapisi, vücudun kendi kendini iyileştirme becerisini geliştirerek, ağrıyı gidermek veya şiddetini bir şekilde azaltmak için uygulanan alternatif bir tıbbi müdahaledir. Kronik ağrı sorunlarını çözebilen ve hasarlı dokuyu yeniden oluşturabilen, cerrahi olmayan bir enjeksiyon tedavisidir. Prolozone, vücudun kendi iyileşme süreçlerini uyararak ağrıyı hafifletebilir. Sözcüğün kendisine bakıldığında, prolozon yenilenmek ya da yeniden inşa etmek anlamına gelen “proli” den türetilmiştir. Prolozondaki “Ozon”, oksijen atomlarından oluşan kimyasal bir maddedir. 3 oksijen atomundan oluşan bir moleküldür.

Prolozone Tedavisinin hedefi

Ligamentler kemikleri, eklemleri ve intervertebral diskleri bir arada tutan yapısal “lastik bantlardır”. Yaralanma, aşırı kullanım veya ameliyat nedeniyle zayıflayabilir veya yaralanabilir ve çoğu zaman orijinal güç ve gerginliklerine geri dönmez. Bu gibi durumlarda, bağların bir arada tutması gereken alan üzerinde bir gerginlik yaratır ve bu da kemiklerde, disklerde ve eklemlerde ağrı ve artritle sonuçlanır. Bağlar, ek bir ağrı kaynağı sağlayabilen birçok sinir uçlarına sahiptir.

Prolozone Terapisi Nasıl Çalışır?

Prolozone Terapisi, kemiğe bağlandıkları bağların içinde ve çevresinde ozon enjeksiyonunu içerir. Enjekte edilen ozon kan dolaşımını ve şifa veren besinlerin akışını arttırır. Ayrıca, fibroblast ve kondroblast denilen hücrelerin birikmesini ve aktivitesini uyarır. Ozon, üç oksijen atomundan doğal olarak oluşan, oldukça reaktif bir moleküldür. Ozon yüksek oranda reaktif olduğu için, fibroblastik ve kondroblastik hücresel aktiviteyi uyarabilmekte, böylece mevcut oksijen ve besin maddelerini yeni oluşturulmak istenen dokuya enjekte edilerek onarım döngüsünü arttırmaktadır.

Prolozone Terapisi ile İyileşebilen durumlar

Sırt ve boyun ağrısı - dejeneratif disk hastalığı olan veya olmayan Rotator manşet yaralanmalarından kaynaklanan omuz ağrısı Osteoartrit - kalça, diz ve omurga Artritik eklemler Tenisci dirseği Spor yaralanmaları Karpal Tünel Plantar Fasiit Burkulmalar

Tedaviden ne beklenir ?

Tedaviye verilen yanıtlar kişiden kişiye değişir ve iyileşme yeteneğine ve hasarlanmanın ciddiyetine bağlıdır. Bazı insanlar sadece bir veya iki tedaviye, bazıları ise altı veya daha fazlasına ihtiyaç duyabilir. Enjeksiyon iyileşme kaydedilene kadar her 4-6 haftada bir enjeksiyon işlemi tekrarlanır. Yıllarca şiddetli ağrı çekenlere daha fazla enjeksiyon gerekebilir. Her durum kendi protokolünü gerektirir. Yani bu tedavi kişiye özel olarak planlanır.

Prolozone Terapisi güvenli, doğal ve sıklıkla kalıcı bir tedavi yöntemidir. Tüm araştırmalar, uygun şekilde uygulandığında hiçbir yan etkinin olmadığını göstermektedir. Ozona odaklanırsak, ozonu negatif yüklü, oldukça dengesiz bir oksijen bileşiği olarak düşünebilirsiniz. Temel olarak, fazla enerjili bir oksijen molekülüdür. Ozonun dengesiz doğası, onu bu kadar güçlü ve vücutta canlandırıcı yapan şeydir.

Ağrı veya iltihaplanma koşullarında kullanılan Prolozone, etkilenen bölgeye lokal anestezik ilaç, B vitaminleri ve ozon kombinasyonunun enjekte edilmesini içerir. Eklem boşluğuna (yani diz, omuz veya faset eklemi) veya doğrudan iltihaplı tendonlara veya doku alanlarına enjekte edilebilir. Burada ozonun nasıl katkı yaptığına dair bir bağlam vermek için, oksijen kullanımını ve oksijenin vücutta ne kadar önemli olduğunu anlamak önemlidir. Verimli enerji üretimi için oksijen gerekir. Enerji, iyileşme ve doku yenilenmesi için kullanılır. Oksijenin önemi, akciğerler vücuda oksijen veremediğinde ve dolaşımda bozulma olduğunda görülür. Oksijen bu doku alanlarına ulaşmıyor. İlginçtir ki, ligamentler ve eklemler göreceli olarak kan dolaşımının zayıf olduğu alanlardır.

Ozonun faydalarını anlamanın basit bir yolu, oksijene ihtiyaç duyan bir alana oksijeni arttırmayı düşünmektir. Prolozone, oksijen dağıtımını artırarak ve oksidatif stresi azaltarak hücresel oksijen kullanımını geliştirir. Oksijeni dokuda arttırmanın teknik yolu, bifosogliserat döngüsünü stimüle etmek ve oksihemoglobin ayrışma eğrisini sağa kaydırmaktır. Ozonun faydalı olmasının bir başka yolu dezenfektandır. Ozon bakteri, virüs, mantar, maya ve protozoanın etkisizleştirilmesi ile dezenfekte edilir. Bazen enfeksiyon, eklem ağrısı ve artritik durumların altında yatan ana nedendir. Prolozone doku rejenerasyonunu uyarır, iltihabı azaltır ve antioksidan enzimleri arttırır. Dokunun yenilenmesine ilişkin olarak, büyüme faktörü beta (TGF-B) gibi hücresel büyüme faktörlerinin üretimini ve salımını uyarır. Membran reseptörlerinin aktivasyonu ve sitokinlerin artması doku büyümesini tetikler. Oksijen kullanımının uyarılması ve arttırılması, sayısız etki ile sonuçlanır. Bu yararlı etkiler arasında doku yenilenmesi, gevşek yapıların onarımı ve sıkılaştırılması ve yırtık bağ dokusu ve bağların iyileşmesi yer alır.